Nasze wpisy Artykuły

Jak odróżnić lipodeme od obrzęku limfatycznego

Jak odróżnić lipodeme od obrzęku limfatycznego

Lipodemia, czy obrzęk limfatyczny

Obrzęk lipidowy mylony jest czasem z innymi schorzeniami. Jednym z nich jest obrzęk limfatyczny. W przypadku tej przypadłości obrzęk powstaje w wyniku gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy (chłonki). Przyczynami takiego stanu rzeczy są zmiany patologiczne naczyń chłonnych, powodujące niedrożność, zniszczenie lub niedorozwój naczyń. Jednym z bardziej charakterystycznych symptomów obrzęku limfatycznego jest zwiększenie obwodu tylko jednej kończyny.

Jak powstaje obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest chorobą przewlekłą i trudną do wyleczenia. U jej podstaw leżą nieprawidłowości w działaniu układu limfatycznego. W tkance podskórnej gromadzą się zbyt duże ilości limfy (a nie jak w przypadku obrzęku lipidowego tkanki tłuszczowej), które mogą prowadzić m.in. do:

  • Dużego obrzęku,
  • Zwłóknień,
  • Stanów zapalnych,
  • Słoniowacizny (jest to skrajna postać schorzenia i objawia się dużym obrzękiem, pofałdowaniem czy zdeformowaniem budowy kończyny)

Jeśli obrzęk limfatyczny jest nieleczony, może prowadzić to do groźnych dla zdrowia powikłań, jakimi są np. zapalenie naczyń limfatycznych, martwica kończyny czy zakażenie bakteryjne.

Rodzaje obrzęku limfatycznego – pierwotny i wtórny

Obrzęk limfatyczny pierwotny jest spowodowany hipoplazją lub anaplazją naczyń limfatycznych. W wyniku takich zmian układ limfatyczny zaczyna mieć problemy z usuwaniem toksyn z organizmu. Pierwotny obrzęk limfatyczny, podobnie jak obrzęk lipidowy, może pojawiać się m.in.:

  • u kobiet w okresie pokwitania.
  • od urodzenia,
  • na skutek innych czynników – zmian hormonalnych czy choroby.

Całkowite wyleczenie obrzęku limfatycznego jest zwykle niemożliwe. Można za to ograniczyć do minimum większość objawów.

Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje na skutek nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Może mieć to miejsce np. po urazie lub po obrzęku lipidowym.

Jak odróżnić obrzęk lipidowy od limfatycznego?

Oprócz tego, że lipoedema wiąże się z odkładaniem nadmiernej tkanki tłuszczowej, a obrzęk lipidowy z nadmiarem limfy, oba schorzenia można odróżnić, obserwując objawy i zmiany w budowie ciała. Oto podstawowe różnice między chorobami:

  • W odróżnieniu od lipodemii, obrzęk lipidowy nie powoduje symetrycznych zmian budowy ciała, a zwiększenie obwodu tylko jednej kończyny. Jeśli więc obrzęk występuje tylko na jednej nodze czy ręce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do obrzęku limfatycznego.
  • Obrzęk lipidowy występuje niemal zawsze u kobiet, w związku z czym mężczyźni najczęściej nie są badani pod kątem lipodemii. Obrzęk limfatyczny może występować u obu płci.
  • Obrzęk lipidowy dotyczy najczęściej nóg (rzadko ramion). Obrzęk limfatyczny natomiast występuje nie tylko na kończynach dolnych, ale może pojawić się też na ręku, np. u kobiet po mastektomii.
  • Obrzęk limfatyczny może obejmować także stopy, co zwykle nie zdarza się w przypadku lipodemii.
  • Obrzęk lipidowy może powodować zwiększoną podatność na powstawanie siniaków. Obrzęk limfatyczny nie daje takich oznak.
  • Obrzęk limfatyczny może powodować obniżenie odporności, a co za tym idzie – częste powstawanie infekcji.

Warto pamiętać, że w zaawansowanym stadium obrzęku lipidowego może dochodzić do wtórnego obrzęku limfatycznego. Aby do tego nie dopuścić, należy stosować odpowiednie środki zapobiegawcze i odpowiednie leczenie pod kontrolą specjalistów.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas