Nasze wpisy Artykuły

Leczenie obrzęku lipidowego – Operacyjne metody terapii

Leczenie obrzęku lipidowego – Operacyjne metody terapii

Jednym ze sposobów leczenia obrzęku lipidowego jest terapia operacyjna. W przeciwieństwie do terapii tradycyjnej ma ona na celu zminimalizowanie lub usunięcie nagromadzonej w wyniku choroby tkanki tłuszczowej (a nie cieczy odkładającej się w tkankach podskórnych). Stosowane dziś metody odsysania tłuszczu pozwalają na bezpieczne i skuteczne usunięcie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, na czym polegają operacyjne metody terapii i jak się je przeprowadza.

Liposukcja jako skuteczna metoda leczenia obrzęku lipidowego

Metody zwalczania obrzęku lipidowego stosowane współcześnie pozwalają usunąć chorobliwie nagromadzoną tkankę tłuszczową. W przeciwieństwie do zabiegów stosowanych niegdyś (jeszcze w latach 90.), nowoczesne technologię pozwalają skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań i nieprzyjemnych dolegliwości po zabiegu.

Do przeprowadzenia zabiegu liposukcji wykorzystuje się cieniutkie kaniule ssące, a także korzysta się z obrzękowego znieczulenia miejscowego – znieczulenia TLA. Dzięki temu liposukcję uznaje się za metodę nieszkodliwą, małoinwazyjną i delikatną dla tkanek.

Biorąc pod uwagę skuteczność liposukcji, jej bezpieczeństwo oraz bardzo dobre efekty estetyczne, metoda ta stała się jednym ze standardowych sposobów walki z lipodemią.

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem odsysania tłuszczu przy pomocy cienkich kaniuli, podłączonych z jednej strony do urządzenia ssącego. Tuż przed zabiegiem lekarz precyzyjnie określa miejsca nakłuć, by w trakcie zabiegu w sposób delikatny wprowadzić kaniule pod skórę. Miejsca wkłucia są niewielkie – mają zwykle około 4 mm. Najczęściej nie wymagają zakładania szwów, a jedynie zaklejenia.

Lekarz, który przeprowadza zabieg, przesuwa kaniule pod skórą i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc dotkniętych chorobą.

Podczas zabiegu można usunąć zwykle do 4 litrów tłuszczu. U pacjentów u których konieczne jest ponowne wykonanie liposukcji, trzeba odczekać kilka tygodni od pierwszego zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu konieczne jest noszenie wyrobów uciskowych. Zaleca się także rezygnację z intensywnego wysiłku przez okres 3-4 tygodni – nie należy jednak eliminować ruchu całkowicie, a jedynie stopniować intensywność wysiłku). Nie powinno się też opalać i eksponować skóry na słońce.

Po liposukcji może pojawiać się tymczasowa skłonność do opuchlizn, w związku z tym po operacji warto rozważyć poddanie się manualnym drenażom limfatycznym.

Rodzaje liposukcji

Istnieją różne metody liposukcji, dzięki czemu lekarz może dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu do zmian chorobowych pacjentów. Metody te różnią się od siebie m.in. sposobem działania kaniuli czy substancjami, jakich używa się do oddzielenia komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Najcześciej stosowaną obecnie metodą jest Vaser Lipo, czyli liposukcja ultradźwiękowa – do rozbicia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się ultradźwięki emitowane przez głowicę specjalistycznego urządzenia.

Jakie są efekty liposukcji przy obrzęku lipidowym?

Liposukcja pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także zmniejszyć obwody zmienionych chorobowo kończyn. Pacjenci, którzy poddali się zabiegom odsysania tłuszczu, chwalą sobie także znaczną redukcję lub całkowitą eliminację nieprzyjemnych dolegliwości związanych z lipodemią, takich jak ból czy uczucie ucisku.

Należy pamiętać, że lipodema jest chorobą, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia nawrotów. W związku z czym po wykonaniu liposukcji warto regularnie wykonywać zabiegi manualnego drenażu limfatycznego oraz nosić wyroby uciskowe (zawsze pod kontrolą specjalisty).

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas