Nasze wpisy Artykuły

Lipodemia – jaki jest odpowiedni moment na diagnozę i leczenie?

Lipodemia – jaki jest odpowiedni moment na diagnozę i leczenie?

Leczenie obrzęku lipidowego powinno rozpocząć się niezwłocznie po zdiagnozowaniu schorzenia. Czy istnieje jednak najlepszy moment na postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii? Sprawdźmy, jak pora roku może wpływać na przebieg terapii i czy zimą jest na to lepszą porą niż lato.

Na początek! Obrzęk lipidowy to chroniczne schorzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Polega na tym, że tłuszcz gromadzi się nieproporcjonalnie i w nadmiernych ilościach w konkretnych, najczęściej dolnych partiach ciała. Jeśli obserwujesz, że na Twoich nogach pojawiają się obrzęki, które nasilają się w ciągu dnia, a do tego towarzyszy Ci tkliwość skóry, ból, uczucie mrowienia lub pieczenia nóg i podatność na powstawanie siniaków, czym prędzej udaj się po diagnozę do lekarza. Kiedy najlepiej zacząć leczenie? Sprawdźmy.

Diagnoza lipodemii – kiedy jest na to najlepszy moment?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta: najlepszy moment na zdiagnozowanie lipodemii jest właśnie teraz. Jeśli obserwujesz u siebie objawy obrzęku lipidowego (lub jakiekolwiek inne, niepokojące symptomy), niezwłocznie udaj się do lekarza. Szybkie rozpoznanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia zwiększy szanse na zminimalizowanie przykrych objawów i poprawę komfortu życia.

Gdzie szukać wsparcia? Jeśli widzisz u siebie objawy lipodemii, możesz wybrać się np. do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalsze działania, albo udać się po diagnozę bezpośrednio do specjalisty z zakresu flebologii.
Może Cię zainteresować: Obrzęk lipidowy – co to jest i jakie są jego objawy?

Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym lepiej. Warto jednak zatrzymać się chwilę przy kwestii wpływu temperatury powietrza na objawy obrzęku lipidowego.

Leczenie lipodemii – kiedy rozpocząć i czy pora roku ma znaczenie?

Obrzęk lipidowy powstaje niezależnie od pory roku. U jego podstaw leżą bowiem uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia hormonalne (więcej na ten temat przyczyn lipodemii przeczytasz tutaj). Mimo to istnieje szereg czynników, które mogą nasilać obrzęk. Są wśród nich: żylaki, nadwaga, obciążenia fizyczne czy wysoka temperatura. Często opuchlizna nóg jest więc bardziej dokuczliwa latem niż w innych porach roku. Między innymi dlatego leczenie lipodemii należy zacząć niezwłocznie – najlepiej jeszcze zimą. Dzięki temu może być Ci lżej przejść (dosłownie i w przenośni) przez najcieplejsze miesiące w roku.

Warto wiedzieć! Dlaczego wysokie temperatury mogą nasilać obrzęk nóg?

Wzrost temperatury powoduje, że organizm zaczyna magazynować zapasy wody w tkance podskórnej. Ponadto naczynia krwionośne rozszerzają się, a to spowalnia krążenie krwi. I choć takie mechanizmy mają zapobiec odwodnieniu się organizmu, to objawiają się w nieprzyjemny sposób, m.in. opuchlizną i uczuciem ciężkości nóg.

Dlaczego leczenie lipodemii może być łatwiejsze zimą?

Podstawę leczenia lipodemii stanowią:

Drenaż limfatyczny – wykonywany przez fizjoterapeutę, który  masuje manualnie tkanki dotknięte lipodemią. Ma to na celu stymulację naczyń limfatycznych, które usprawniają transport limfy. Dzięki drenażowi substancja odkładana w tkankach podskórnych jest transportowana w kierunku serca. Po zabiegu fizjoterapeuta zleca zwykle założenie odzieży uciskowej.

Bandażowanie wielowarstwowe – wykorzystuje się do tego specjalne bandaże o niskim stopniu rozciągliwości. Bandażowanie wspiera odpływ cieczy z tkanek i zanikanie obrzęku, a także zapobiega nawrotom choroby.

Tradycyjna Terapia Przeciwobrzękowa redukcji obrzęku trwa zwykle około 3-4 tygodni. Po tym czasie nadal należy nosić wyroby uciskowe. Zaleca się też wykonywanie drenaży limfatycznych co najmniej raz w tygodniu.

Leczenie obrzęku lipidowego wymaga noszenia bandaży lub wyrobów uciskowych. Jest to skuteczna metoda walki z przykrymi dolegliwościami, jednak może być nieco kłopotliwa latem z uwagi na konieczność noszenia dodatkowej warstwy odzieży. Warto więc zacząć terapię w chłodniejszych miesiącach, by wiosną i latem wspierać się tylko systematycznymi drenażami limfatycznymi.

Warto wiedzieć! Jeśli efekty terapii zachowawczej są niewystarczające, pacjent może poddać się zabiegowi liposukcji. Należy jednak pamiętać, że odsysanie tłuszczu nie jest alternatywą dla leczenia zachowawczego lipodemii. Pozwala jednak usunąć nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Zima jest dobrym momentem na rozpoczęcie terapii manualnej. Pamiętaj jednak, że z wizytą u lekarza nie należy zwlekać – niezależnie od pory roku.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas