Nasze wpisy Artykuły

Obrzęk lipidowy – gdzie szukać wsparcia?

Obrzęk lipidowy – gdzie szukać wsparcia?

Pierwsze objawy obrzęku lipidowego (tłuszczowego) można łatwo przeoczyć lub zignorować. Warto jednak pamiętać, że nie należy bagatelizować pierwszych niepokojących sygnałów. Szybkie rozpoznanie choroby pozwoli na rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium schorzenia i uniknięcie przykrych dolegliwości. Sprawdź, dokąd udać się po pomoc i gdzie można leczyć lipodemię.

Czym objawia się obrzęk limfatyczny i jak rozpoznać chorobę?

Objawy obrzęku lipidowego mogą być początkowo niezauważalne lub nie wzbudzać podejrzeń.

  • Obrzęk na nogach jest niewidoczny rano, a nasila się w ciągu dnia (i znika w nocy). W związku z tym zdarza się, że pacjenci mylą lipidemię z powstawaniem opuchlizny wywołanej zmęczeniem czy wysoką temperaturą.
  • Z czasem objawy zaczynają się nasilać, a obrzęk jest widoczny także rano. Pojawiają się dolegliwości, takie jak uczucie ciężkości i napięcia nóg. W późniejszych stadiach choroby występuje także ból i tkliwość kończyn, a nawet skłonność do powstawania siniaków.
  • Wraz z rozwojem choroby coraz bardziej zmieniają się proporcje ciała – jeśli choroba dotyka nóg, dolne partie ciała stają się nieproporcjonalnie większe od górnych. Stosowanie diet czy wzmożona aktywność fizyczna mogą potęgować dysproporcje – ręce i korpus chudną, a nogi i biodra nadal pozostają znacznie powiększone.
  • W zaawansowanych stadiach choroby czasem pojawiają się problemy z chodzeniem.

Co zrobić, gdy pojawiają się którekolwiek z wymienionych objawów?  Zdecydowanie nie można ich bagatelizować.

Kto może pomóc chorym na lipodemię i gdzie szukać wsparcia?

Osoby, które zauważą u siebie pierwsze objawy świadczące o tym, że mogą mieć do czynienia z lipodemią, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, np. z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania. Inną możliwością jest konsultacja od razu ze specjalistą flebologiem – Diagnoza lipodemii 

Jedną z metod leczenia lipodemii jest tzw. tradycyjna terapia, podczas której wykorzystuje się przede wszystkim drenaż limfatyczny. W związku z tym, aby poszukać wsparcia, należy udać się do fizjoterapeuty. Warto jednak pamiętać, aby sprawdzić doświadczenie i wykształcenie danej osoby, a także dowiedzieć się, czy ma doświadczenie w pracy z chorymi na lipodemię.

Niektóre osoby z obrzękiem lipidowym decydują się na pobyty w specjalistycznych klinikach limfologicznych. W takich miejscach chorzy są pod stałą obserwacją specjalistów, którzy mogą dobrać odpowiednie metody leczenia i na bieżąco kontrolować reakcje organizmu.

Kolejnym sposobem walki z lipidemią jest liposukcja. Zabiegi odsysania tłuszczu pomagają pozbyć się zalegającej w nadmiarze tkanki tłuszczowej. Wybór odpowiedniej kliniki, która przeprowadzi zabieg to kwestia kluczowa. Należy zdecydować się na konsultację w centrum, które dysponuje specjalistycznym sprzętem, oferuje nowoczesne metody leczenia, ma wyspecjalizowany, doświadczony i wykształcony personel oraz dobre opinie byłych i obecnych pacjentów.

Lipodemia wywołuje nierzadko przykre dolegliwości, a także wiąże się ze zmianą budowy ciała. Często ma to znaczny wpływ na obniżenie samopoczucia pacjentów oraz ich stan psychiczny. W związku z tym osoby dotknięte lipodemią, które nie radzą sobie psychicznie z chorobą, dolegliwościami i zmianami wyglądu, powinny rozważyć konsultację z psychologiem. Odpowiednio dobrana terapia pomoże przebrnąć przez najtrudniejsze fazy choroby.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas