Nasze wpisy Artykuły

Jakie są przyczyny obrzęku lipidowego i co może pogarszać obrzęk?

Jakie są przyczyny obrzęku lipidowego i co może pogarszać obrzęk?

Przyczyny obrzęku lipidowego nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że choroba ta dotyka kobiety m.in. po okresie dojrzewania, w trakcie ciąży czy po okresie menopauzalnym. Lipodemia może wystąpić zarówno u osób otyłych, jak i kobiet ze zbyt niską mają ciała. Choroba ta wiąże się bowiem z nieprawidłowym rozkładem podskórnej tkanki tłuszczowej, a nie jej nadmierną ilością (choć nadmierna masa ciała może utrudniać walkę z obrzękiem, o czym więcej już za chwilę).

Co może powodować obrzęk lipidowy?

Występowanie obrzęku lipidowego nie jest związane z niezdrową, wysokokaloryczną dietą, prowadzeniem siedzącego trybu życia czy brakiem aktywności fizycznej, choć w przypadku wystąpienia obrzęku, te czynniki mogą nasilać objawy. Za występowanie lipodemii mogą być odpowiedzialne:

  • Uwarunkowania genetyczne – zauważono, że występują rodzinne predyspozycje do pojawienia się choroby. Różne badania przeprowadzone w kierunku określenia przyczyn choroby wykazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u córki czy siostry dotkniętej lipodemią wynoszą od 30 do 70 procent.
  • Zaburzenia żeńskich hormonów – choroba występuje u kobiet, nie pojawia się przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a objawy mogą się nasilać po okresie ciąży czy w klimakterium.

Co może nasilać obrzęk?

Mimo iż dokładne przyczyny obrzęku lipidowego nie są do końca znane, to wiadomo, że pewne czynniki mogą nasilać objawy. Wszystko, co prowadzi do zwiększonego magazynowania wody w ciele, może powodować nasilenie się dolegliwości. Są to m.in.:

  • Żylaki – schorzenia żylne, które występują równocześnie z lipodemią, należy poddać niezwłocznemu leczeniu.
  • Nadwaga – mimo iż lipodemia może występować u osób z prawidłową masą ciała, to nadwaga i otyłość zdecydowanie nie sprzyjają w walce z obrzękiem. Nadmiar kilogramów może ograniczać możliwości ruchu, a dodatkowo zwiększać obrzęk lipolimfatyczny (tłuszczowo-limfatyczny) i powodować poważniejsze konsekwencje.
  • Obciążenia fizyczne – długotrwałe siedzenie i stanie mogą nasilać obrzęk i zwiększać skłonność do jego występowania. Jeśli nie da się wyeliminować podobnych czynników (siedząca lub stojąca praca, długie loty samolotami), należy stosować środki zapobiegawcze.

Warto poddawać się drenażom limfatycznym, nosić wyroby uciskowe czy wykonywać ćwiczenia nóg i stóp.

Obrzęk lipidowy u mężczyzn

Lipodemia bardzo rzadko dotyka mężczyzn. Występuje u nich wyłącznie wtedy, gdy cierpią oni na zaburzenia hormonalne, które pojawiają się np. podczas terapii hormonalnej (np. po nowotworze prostaty) czy na skutek poważnych uszkodzeń wątroby i braku testosteronu.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas