Nasze wpisy Artykuły

Temperatury rosną, a Tobie puchną nogi? Sprawdź, o czym to świadczy i jak radzić sobie z opuchlizną 

Temperatury rosną, a Tobie puchną nogi? Sprawdź, o czym to świadczy i jak radzić sobie z opuchlizną 

Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na nasze organizmy. Szybciej się męczymy, dokucza nam ogólne rozdrażnienie lub senność, jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na odwodnienie. Podczas upałów pojawiają się lub nasilają obrzęki – przede wszystkim stóp, kostek i całych nóg (choć często puchną też np. dłonie). Dlaczego nogi puchną? Skąd się biorą obrzęki i jak radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami w czasie upałów? 

Dlaczego nogi puchną przy wysokich temperaturach?

Przyczyny występowania lub nasilania się obrzęków podczas upałów mogą być różne. Przede wszystkim, gdy temperatury rosną, organizm magazynuje zapasy wody w tkance podskórnej, by zapobiec odwodnieniu. Poza tym naczynia krwionośne rozszerzają się, co spowalnia krążenie krwi. Wszystko to, choć ma na celu zapobieganie odwodnieniu, objawia się w nieprzyjemny dla nas sposób – nogi i stopy puchną, są odczuwalnie cięższe, a buty i odzież zaczynają uciskać ciało. 

Co nasila opuchliznę?

Istnieją też inne czynniki, które mogą jeszcze bardziej zwiększać opuchliznę. Są nimi m.in. deficyt ruchu oraz długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, które wpływają niekorzystnie na krążenie krwi. Gdy zbyt dużo czasu spędzamy w pozycji stojącej lub siedzącej, zastawki, które są odpowiedzialne za kierowanie krwi z nóg do serca i które zapobiegają cofaniu się płynów, są zamknięte. To sprzyja gromadzeniu się nadmiaru wody w nogach i w konsekwencji powoduje powstawanie obrzęków. 

Walce z opuchlizną nie sprzyjają także nadwaga i otyłość. Nadmiar kilogramów może zwiększać obrzęki, a dodatkowo ograniczać możliwość ruchu. Gdy do wszystkiego dochodzi zła dieta, uboga w błonnik, warzywa, owoce i wodę, za to bogata w produkty przetworzone i sól, otrzymujemy gotowy przepis na spuchnięte nogi.

Czy opuchlizna może zwiastować chorobę? Spuchnięte nogi a lipodemia

Opuchlizna pojawiająca się na nogach może świadczyć nie tylko o zatrzymaniu wody w organizmie czy złym krążeniu krwi. Przyczyny spuchniętych nóg mogą mieć też podłoże chorobowe. Jednym ze schorzeń, które objawia się opuchlizną na nogach, jest lipodemia (inaczej obrzęk lipidowy).

Lipodemia to schorzenie podskórnej tkanki tłuszczowej i polega na nieproporcjonalnym gromadzeniu się nadmiernej ilości tłuszczu, najczęściej w dolnych częściach ciała. Choroba dotyka wyłącznie kobiety i może pojawić się po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Czym objawia się obrzęk lipidowy?

  • Objawy obrzęku lipidowego w pierwszych fazach choroby mogą być niezauważalne. Często nie wzbudzają większych podejrzeń. Obrzęk na nogach pojawia się w ciągu dnia i znika w nocy. Rano jest niewidoczny. Na tym etapie kobiety dotknięte lipodemią tłumaczą często powstawanie opuchlizny zmęczeniem czy wysoką temperaturą. 
  • Z czasem objawy coraz bardziej się nasilają, a obrzęk występuje także rano. Do tego dochodzą dolegliwości, takie jak uczucie ciężkości i napięcia nóg.
  • Powstaje znaczna dysproporcja między górnymi a dolnymi partiami ciała – górna partie są wyraźnie szczuplejsze, a dolne wydają się przerośnięta.
  • Gdy obwód nóg znacznie się powiększa, dochodzi często do ocierania się o siebie wewnętrznych części ud i łydek oraz do powstawania ran.
  • W późniejszych stadiach choroby występuje także ból i tkliwość kończyn, a nawet skłonność do powstawania siniaków. 
  • W zaawansowanych stadiach choroby czasem pojawiają się problemy z chodzeniem. 

Co robić, gdy zauważysz u siebie objawy lipodemii? Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, np. z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na dalsze badania. Możesz też udać się na konsultację bezpośrednio do flebologa. Warto wiedzieć, że istnieją różne, skuteczne metody walki z lipodemią. Są wśród nich fizjoterapia, drenaże limfatyczne, terapia uciskowa (poprzez bandażowanie lub noszenie specjalnych wyrobów uciskowych) czy liposukcja.

Przeczytaj –  jak odróżnić lipodemię od innych schorzeń 

Warto wiedzieć! Inne możliwe przyczyny opuchlizny nóg

Opuchlizna nóg, zwłaszcza jeśli pojawia się nie tylko latem i jeśli towarzyszą jej inne dolegliwości, może być symptomem innych schorzeń. Obrzęk jest wywoływany także przez choroby takie jak niewydolność płuc, choroby serca, żylaki, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, alergie, zastoje limfatyczne, cukrzyca, choroby tarczycy czy zakrzepica. Nie należy jednak wyciągać przedwczesnych wniosków i najlepiej udać się na konsultację do lekarza. 

Co zrobić, by nogi nie puchły latem?

Aby opuchlizna nie dokuczała Ci latem, a nogi były lekkie i nie bolały, warto wyrobić sobie kilka zdrowych nawyków. Są nimi przede wszystkim:

Zdrowa dieta – bogata przede wszystkim w produkty zawierające magnez, potas i żelazo, takie jak pomidory, ziemniaki, banany, jajka, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane, szpinak, kasza gryczana, migdały, orzechy. Warto jeść dużo warzyw, kasz i produktów pełnoziarnistych. Zdecydowanie należy ograniczyć lub całkiem wyeliminować napoje gazowane, kawę, alkohol, sól i produkty wysokoprzetworzone. 

Odpowiednie nawodnienie – pij wodę przez cały dzień. Popijaj ją małymi łykami i powoli – w ten sposób przyswoi się zdecydowanie lepiej niż wtedy, gdy wypijesz pół litra wody duszkiem. 

Regularny ruch – żeby ograniczyć powstawanie opuchlizny, wystarczy dużo spacerować. Jeśli praca zmusza Cię do wielogodzinnego siedzenia, pamiętaj o tym, by co pół godziny przejść się (najlepiej po schodach w górę i w dół), aby pobudzić krążenie. Najgorsze, co możemy zrobić opuchniętym nogom, to nie dać im możliwości na rozruszanie się. 

Zdrowa pozycja siedząca – unikaj zakładania nogi na nogę. Możesz natomiast postawić stopy na kilkucentymetrowym podwyższeniu, np. specjalnym podeście lub niskim pudełku. 

Wygodne buty – zrezygnuj z wysokich obcasów, sandałów z uciskającymi paskami, nieoddychającego oraz za ciasnego obuwia. 

Odpoczynek (z nogami w górze) – po pracy, wysiłku lub długim dniu odpocznij. Najlepiej będzie, jeśli położysz się pod ścianą i oprzesz na niej wyprostowane, wyciągnięte w górę nogi.

Gdy nogi puchną wiosną i latem – jak radzić sobie z dolegliwościami?

Jeśli na Twoich nogach pojawiają się obrzęki, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. 

Kąpiele nóg w letniej wodzie – polewanie nóg letnią wodą czy moczenie stóp w chłodnej wodzie pomagają zmniejszyć opuchliznę. Do wody możesz dodać np. sok z cytryny, dzięki któremu naczynka w nogach mogą obkurczać się jeszcze szybciej. 

Masaż stóp – możesz stanąć na specjalnej macie z kolcami, masować stopy drewnianym rollerem albo spacerować na bosaka po chropowatej powierzchni. Wszystko to usprawnia krążenie krwi. 

Drenaż limfatyczny – jest to rodzaj głębokiego masażu. Sprawia, że krew i limfa, które odkładają się w tkankach podskórnych, są transportowane w kierunku serca. Zabieg można wykonać przy pomocy specjalnych urządzeń do drenażu lub manualnie. W czasie masażu manualnego fizjoterapeuci uciskają w odpowiedni sposób wybrane partie ciała. Wykorzystują do tego charakterystyczne ruchy, takie jak chwyty przypominające czerpanie, chwyty obrotowe i pompujące. Drenaż limfatyczny przy pomocy specjalnej aparatury polega na stopniowym ucisku nóg od stóp, przez łydki aż po górne partie nóg. 

Maści i żele chłodzące – takie produkty kupisz w każdej aptece. Preparaty zawierające m.in. mentol dają przyjemne uczucie chłodzenia. 

Powyższe metody mogą przynieść znaczną ulgę w upalne dni. Nie zastąpią jednak zdrowej diety i aktywności fizycznej. Warto więc dbać o zdrowie przez cały rok. A jeśli opuchlizna nie daje Ci spokoju, koniecznie udaj się do lekarza. Pomoc może być bliżej, niż się wydaje. 

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas