Leczenie obrzęku lipidowego – Tradycyjna terapia
Istnieją różne sposoby leczenia obrzęku lipidowego. W zależności od stopnia zaawansowania lipodemii można wykorzystywać tzw. tradycyjne leczenie, leczenie chirurgiczne lub terapię łączoną. Tym razem skupimy się na metodzie tradycyjnej. Na czym ona polega? Kiedy i dla kogo jest skuteczna? Sprawdźmy.
Co to jest Tradycyjna Terapia Przeciwobrzękowa i kiedy się ją stosuje?
We wczesnych stadiach choroby obrzęk pojawia się na początku dnia i nasila wraz z upływem czasu, ale w nocy znika. Najbardziej widoczny jest wieczorem, najmniej nad ranem, przed wstaniem z łóżka i tuż po rozpoczęciu aktywności. Aby uniknąć powstawania obrzęku w dzień, zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych.
Gdy choroba postępuje, a obrzęk nie cofa się już samoistnie, zwykle wprowadza się Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową (zwaną także Kompleksową Terapią Przeciwzastoinową). Jest to metoda wykorzystująca techniki fizjoterapeutyczne. W leczeniu łączy się terapię uciskową przede wszystkim z manualnym drenażem limfatycznym.
Na czym polega drenaż limfatyczny stosowany w tradycyjnej terapii?
Fizjoterapeuci, którzy przeprowadzają drenaż limfatyczny, masują manualnie tkanki dotknięte lipodemią. Wykorzystują do tego charakterystyczne ruchy, np. chwyty przypominające czerpanie, chwyty obrotowe i pompujące. Wszystko to ma na celu stymulację naczyń limfatycznych, które usprawniają transport limfy.
Fizjoterapeuci zwykle zaczynają manualny drenaż limfatyczny od miejsc, które nie są dotknięte obrzękiem, a dopiero potem przechodzą na zmienione chorobowo partie.
Drenaż limfatyczny sprawia, że substancja odkładana w tkankach podskórnych jest transportowana w kierunku serca.
Po wykonanym zabiegu najczęściej zaleca się założenie odzieży uciskowej (pończoch, rajstop czy rękawów – w zależności od miejsca dotkniętego lipodemią). Ma to wspierać odpływ cieczy z tkanek i zanikanie obrzęku, a także minimalizować ryzyko nawrotów choroby i odkładania się substancji ponownie w tkankach podskórnych (czyli powstawanie obrzęków wtórnych).
Jak często wykonywać manualny drenaż limfatyczny?
Zaleca się stosowanie terapii codziennie przez 45-60 minut. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, drenaże należy przeprowadzać przez 3-4 tygodnie. Niektórzy pacjenci decydują się na pobyty w klinikach limfologicznych, dzięki czemu są pod stałą obserwacją specjalistów i mogą być poddawani (w razie potrzeby) innym, uzupełniającym zabiegom.
Po zakończeniu terapii
Gdy faza redukcji obrzęku kończy się i nie ma potrzeby przeprowadzania dalszych zabiegów, lekarze często zalecają pacjentom stosowanie wyrobów uciskowych. By zminimalizować ryzyko nawrotów, warto rozważyć wykonywanie drenaży limfatycznych raz lub dwa razy w tygodniu.
Noszenie wyrobów uciskowych ma duże znaczenie, ponieważ spowalniają one proces przesiąkania cieczy międzytkankowej i nawrót obrzęku.
Warto pamiętać, że Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową należy przeprowadzać regularnie. Pacjenci, którzy zaniechają leczenia, będą musieli zmagać się z nawrotami choroby.
Tradycyjna Terapia Przeciwobrzękowa polega na leczeniu symptomów choroby i może zdecydowanie podnieść komfort życia pacjentów oraz poprawić ich samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że drenaże limfatyczne i noszenie wyrobów uciskowych, mimo iż skutecznie zmniejszają obrzęk, nie mają wpływu na nagromadzenie tkanki tłuszczowej – nadmiar tłuszczu nie może zostać zredukowany przy pomocy tej metody. Służą do tego m.in. metody chirurgiczne.