Nasze wpisy Artykuły

Jak odróżnić lipodemię od innych schorzeń?

Jak odróżnić lipodemię od innych schorzeń?

Obrzęk lipidowy objawia się m.in. uczuciem ciężkości nóg, napięcia skóry czy bólem podczas dotyku lub ucisku. Zwiększa się objętość w okolicach dolnych partii ciała. Takie objawy można jednak czasem błędnie odczytać jako symptomy innych schorzeń. Jakich? Sprawdź, czym nie jest lipodemia.

Obrzęk lipidowy a lipohipertrofia – przerośnięta tkanka tłuszczowa

Lipodemia bywa mylona z innym schorzeniem, które powoduje zmiany w wyglądzie i zwiększa dysproporcje ciała – lipohipertrofią. Podobnie jak osoby dotknięte lipodemią, tak i pacjenci z lipohipertrofią wyróżniają się szczupłą górną częścią ciała i masywnym, znacznie większym dołem. Jednak w przeciwieństwie do obrzęku lipidowego, lipohipertrofia nie wiąże się z bólem podczas dotyku, ponieważ pacjenci nie mają obrzęku.

Lipohipertrofia, podobnie jak lipodemia, nie jest powodowana błędami w żywieniu, jednak niewłaściwa dieta i brak ruchu mogą pogłębiać schorzenie. Występuje m.in. w okresie pokwitania.

Specyficzna odmiana lipohipertrofii może występować u pacjentów chorych na cukrzycę, przyjmujących zastrzyki. W takiej sytuacji w miejscu podawania insuliny powiększają się komórki tłuszczowe i zwiększa się ilość tkanki włóknistej.

Warto więc zapamiętać, że lipohipertrofia, mimo iż wiąże się ze zmianą w budowie ciała, nie jest tak poważnym schorzeniem, jak lipodemia, a w głównej mierze kosmetycznym zaburzeniem.

Obrzęk lipidowy a obrzęk żylny

Obrzęk żylny to schorzenie, które powstaje przy przewlekłej niewydolności żylnej – po przebytych zakrzepicach żył głębokich lub przy żylakach. Dotyka w równej mierze kobiety oraz mężczyzn.

Obrzękowi żylnemu często towarzyszą inne objawy. Są nimi zmiany na skórze i w tkance podskórnej, takie jak:

  • zaczerwienienia,
  • egzemy i świąt,
  • brązowe zabarwienie skóry,
  • zgrubienie podskórnej tkanki tłuszczowej.

Jeśli pacjent nie leczy obrzęku żylnego lub gdy wystąpią u niego późne stadia schorzenia, zdarza się, że na ciele powstają otwarte rany, które trudno się goją.

Obrzęk żylny można zlokalizować w sposób precyzyjny, określając dokładnie jego wielkość. Służą do tego nowoczesne, nieinwazyjne i bezbolesne metody, takie jak USG Doppler czy Sonografia Duplex. Może się jednak zdarzyć, że obrzęk żylny i lipidowy występują jednocześnie, tworząc tzw. obrzęki lipidowo-żylne.

Obrzęk lipidowy a otyłość

Obrzęk lipidowy mylony jest czasem z otyłością. Podstawową różnicą między otyłością a lipodemią jest jednak umiejscowienie nadmiaru tkanki tłuszczowej. W przypadku obrzęku lipidowego dochodzi do zwiększenia obwodów symetrycznie w dolnych partiach ciała (czasem na ramionach). Korpus najczęściej pozostaje niezmieniony i jest nieproporcjonalnie mniejszy niż nogi czy biodra. W przypadku otyłości tkanka tłuszczowa gromadzi się w nadmiarze w całym ciele, szczególnie w okolicach tułowia. Masa ciała znacznie się zwiększa, ale proporcje między górną a dolną częścią są niezaburzone.

Tkanka tłuszczowa u osób dotkniętych otyłością nie przysparza bólu – inaczej niż obrzęk w lipodemii.
Sposoby zwalczania otyłości są odmienne od tych, wykorzystywanych do leczenia lipodemii. W dążeniu do utraty wagi ciała stosuje się odpowiednie diety nastawione na redukcję kalorii, a także zaleca się aktywność fizyczną. Stosowanie wyłącznie takich metod w przypadki lipodemii jest bezskuteczne. Warto jednak pamiętać, że niezdrowa dieta i brak ruchu mogą nasilać dolegliwości i objawy podczas obrzęku lipidowego. W związku z tym należy zawsze dbać o zbilansowane posiłki, odpowiednią ilość kalorii oraz regularnie się ruszać.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas