Nasze wpisy Artykuły

Jak NIE leczyć obrzęku lipidowego?

Jak NIE leczyć obrzęku lipidowego?

Obrzęk lipidowy można czasem pomylić z innymi schorzeniami, np. otyłością, a co za tym idzie, stosować nieskuteczne metody leczenia. Jednak nie tylko błędne rozpoznanie choroby może przyczyniać się do doboru niewłaściwych metod. Sprawdź, jakie sposoby są nieskuteczne w walce z obrzękiem lipidowym.

Obrzęk lipidowy – objawy i dolegliwości

Obrzęk lipidowy to chroniczne schorzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Polega na gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu w niektórych partiach ciała – najczęściej są to dolne kończyny. Jest to związane ze wzrostem objętości obszarów dotkniętych chorobą i pojawieniem się charakterystycznych objawów, takich jak:

  • znaczna dysproporcja między korpusem a nogami i biodrami,
  • uczucie ucisku i ból kończyn,
  • tendencje do powstawania siniaków,
  • problemy z chodzeniem w zaawansowanych stadiach choroby,
  • powstawanie ran w wyniku ocierania się o siebie nóg.
  • Obrzęk nasila się wraz z upływem czasu – rano jest mniejszy lub całkowicie go nie ma, a wieczorem przybiera na sile. Zmiany mogą też zwiększać się podczas długiego stania lub siedzenia.

Obrzęk lipidowy a odchudzanie

Mimo iż zmiany budowy ciała towarzyszące lipodemii mogą przywodzić na myśl problemy z otyłością, to powstanie obrzęku lipidowego nie ma nic wspólnego z niezdrowym stylem życia (choć przyrost wagi spowodowany złą dietą, stosowaniem używek i brakiem ruchu może nasilać objawy i pogłębiać dolegliwości).

Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołany lipodemią nie poddaje się dietom i aktywności fizycznej. Redukcja kaloryczności posiłków, odpowiedni dobór składników w diecie czy wzmożony ruch są w tym przypadku nieskuteczne. Oczywiście nie należy rezygnować ze zdrowego stylu życia – jest to podstawa dobrego samopoczucia i długowieczności. Należy jednak pamiętać, że stosowanie WYŁĄCZNIE diet i wzmożony ruch nie pomogą pozbyć się obrzęku lipidowego.

Lipoliza iniekcyjna w walce z lipomedią?

Do niedawna uważano, że skuteczną metodą walki z obrzękiem lipidowym może być lipoliza iniekcyjna (zastrzyki, które powodują usunięcie tłuszczu z organizmu) oraz lipoliza laserowa (usuwanie nadmiaru tłuszczu z wykorzystaniem lasera). Niestety metody te okazały się nieskuteczne, a efekty zabiegów niezadowalające.

Odwodnienie organizmu a obrzęk lipidowy

Kolejna metoda, która jest bezskuteczna w leczeniu obrzęku lipidowego to stosowanie środków odwadniających organizm. Z pozoru może się wydawać, że takie lekarstwa działają, jednak szybko okazuje się, że przynoszą one tylko chwilową ulgę w dolegliwościach. Co ważne, stosowanie takich preparatów przez dłuższy czas może tylko pogorszyć sytuację. Dlaczego? Ponieważ środki odwadniające usuwają wyłącznie ciecz z tkanki, a nie cząsteczki białka, które z kolei odkładają się w tkankach i utrudniają przepływ limfy.
Do leczenia obrzęku lipidowego stosuje się obecnie 3 metody – noszenie wyrobów uciskowych, poddawanie się zabiegom fizjoterapeutycznym (przede wszystkim drenażowi limfatycznemu) oraz operacyjne usuwanie tłuszczu. Najskuteczniejsza okazuje się zwykle terapia, która łączy wszystkie 3 wymienione wyżej metody.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas