Nasze wpisy Artykuły

Obrzęk lipidowy – co to jest i jakie są jego objawy?

Obrzęk lipidowy – co to jest i jakie są jego objawy?

Obrzęk lipidowy (inaczej lipodemia) to schorzenie, które może znacznie obniżyć komfort życia. Nadmiar tkanki tłuszczowej, który gromadzi się zwykle w dolnych częściach ciała, wywołuje znaczny wzrost objętości nóg, a co za tym idzie także inne nieprzyjemne dolegliwości. Nogi są obolałe, chorym towarzyszy uczucie napięcia nóg, na skórze pojawiają się siniaki, a z czasem zaczynają występować problemy z chodzeniem. Takie dolegliwości i zmiany w wyglądzie często wiążą się także z obciążeniem psychicznym. Sprawdź, jak rozpoznać obrzęk lipidowy i na czym polega to schorzenie?

Czym jest obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy jest chronicznym schorzeniem podskórnej tkanki tłuszczowej, które polega na nieproporcjonalnym gromadzeniu się nadmiernej ilości tłuszczu, zwykle w dolnych częściach ciała. Choroba ta dotyka wyłącznie kobiety i może pojawić się po osiągnięciu dojrzałości płciowej – wtedy, gdy organizm rozpocznie produkcję żeńskich hormonów. W początkowych fazach choroby obrzęki na nogach pojawiają się wraz z upływem dnia i raczej nie występują rano. W późniejszych stadiach nogi są opuchnięte rano, często także w nocy, a w ciągu dnia obrzęk nasila się jeszcze bardziej. Przyczyną takich objawów jest zwiększona przepuszczalność płynów w naczyniach włosowatych.

Czy mam obrzęk lipidowy? Objawy lipodemii

Oto charakterystyczne symptomy obrzęku lipidowego:

  • Dochodzi do przyrostu podskórnej tkanki tłuszczowej na nogach (rzadziej także na ramionach).
  • Powstaje znaczna dysproporcja między górną a dolną częścią ciała – góra jest wyraźnie szczuplejsza, a dolna wydaje się przerośnięta.
  • W wyniku znacznego zwiększenia obwodu nóg dochodzi do ocierania się o siebie wewnętrznych części ud i łydek, a co za tym idzie – do powstawania ran.
  • W zaawansowanych stadiach choroby mogą pojawiać się problemy z chodzeniem – jest to spowodowane powstawaniem wałeczków tłuszczowych po wewnętrznych stronach kolan.
  • Na nogach mogą występować siniaki, które pojawiają się natychmiast nawet po lekkim urazie czy dotknięciu – jest to objaw częsty np. podczas nawrotów choroby, spowodowany kruchością ścianek najmniejszych naczyń krwionośnych.

Jakie dolegliwości towarzyszą lipodemii?

Lipodema wiąże się nie tylko ze zmianami kształtów ciała, ale także z nieprzyjemnymi dolegliwościami:

  • Obrzęki na nogach nasilają się wraz z upływem dnia. Pojawiają się obrzęki w łydkach, ale nie w stopach.
  • Zmiany na nogach mogą nasilać się podczas długiego siedzenia lub stania.
  • Zbieranie się wody w nogach powoduje często uczucie napięcia i bóle. Ból może pojawiać się także podczas ucisku czy dotyku ciała.

Objawy fizyczne towarzyszące chorobie mogą prowadzić do obciążenia psychicznego. Jest to skutek stale zmieniającego się wyglądu oraz występującego bólu i dyskomfortu. Często pacjenci niesłusznie obwiniają się za zmiany figury. Obwód nóg może nie zmniejszać się nawet wtedy, gdy pacjentki uprawiają sport i zdrowo się odżywiają.

W przypadku regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety często zmniejsza się objętość górnej części ciała, a dolna pozostaje bez zmian, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie dysproporcji ciała. Objawy obrzęku lipidowego u niektórych pacjentek prowadzą do frustracji, smutku i rezygnacji, które z kolei mogą skutkować napadami jedzenia, a co za tym idzie – dodatkową nadwagą.

Na szczęście obrzęk lipidowy można leczyć. Do metod, które pomagają zminimalizować objawy, należy kompleksowa terapia przeciwobrzękowa (przeciwzastoinowa), która składa się m.in. z terapii uciskowej oraz manualnego drenażu limfatycznego.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas