Nasze wpisy Artykuły

Obrzęk lipidowy – przebieg choroby i możliwe powikłania

Obrzęk lipidowy – przebieg choroby i możliwe powikłania

Obrzęk lipidowy może przebiegać na różne sposoby i dawać odmienne objawy. Zdarza się, że choroba rozwija się szybko – w ciągu kilku lat, a innym razem nie pogłębia się nawet przez dziesięciolecia. Dowiedz się, jakie są stadia lipodemii, jak przebiega choroba i jakie powikłania mogą wystąpić.

Stopnie zaawansowania lipodemii

Wyróżnia się trzy główne stopnie zaawansowania lipodemii. Określa się je na podstawie oceny stanu skóry oraz wyników badania dotykowego. Stadia choroby to:

  • Stadium pierwsze – skóra jest gładka, a podskórna tkanka tłuszczowa miękka i bez wybrzuszeń, natomiast pogrubiona i powiększona. Pojawiają się pierwsze zmiany w budowie ciała, na razie jeszcze nieznaczne.
  • Stadium drugie – powierzchnia skóry nie jest już gładka. Tkanka tłuszczowa podskórna jest pogrubiona i pojawiają się małe wybrzuszenia. Dochodzi do bardziej widocznych zmian w budowie ciała i większych obrzęków nóg.
  • Stadium trzecie – powierzchnia skóry staje się bardzo nierówna, a tkanka podskórna nie tylko pogrubiona, ale też stwardniała. Widoczne są duże wybrzuszenia podskórne, zdarzają się problemy z chodzeniem.

Wyróżnia się także 5 typów obrzęku lipidowego.

Podziału dokonuje się ze względu na miejsce występowania:

  • Typ pierwszy – obrzęk na biodrach;
  • Typ drugi – obrzęk na biodrach i udach;
  • Typ trzeci – obrzęk na biodrach, udach i łydkach;
  • Typ czwarty – obrzęk lipidowy na ramionach;
  • Typ piąty – obrzęk na samych łydkach.

Choroba może objąć jednocześnie nogi oraz ręce bądź wyłącznie uda i łydki czy ramiona i przedramiona.

Przebieg lipodemii

Przebiegu choroby zwykle nie da się przewidzieć, a u każdego pacjenta może wyglądać inaczej. Zwykle jednak postęp choroby nasila się wraz z upływem czasu, a dolegliwości związane z obrzękiem stają się bardziej dokuczliwe.
Wraz z rozwojem choroby dochodzi do wzrostu podskórnej tkanki tłuszczowej. Zwiększają się także obrzęki, a chorzy odczuwają większe uczucie napięcia i bóle uciskowe. Zdarza się, że zmiany następują szybko mimo niejasnych przyczyn.

Postęp choroby oraz przyrost wagi nie są skorelowane. Zmiany w wyglądzie czy nasilanie się dolegliwości mogą nie być odczuwalne nawet przez dziesięciolecia, a w innych przypadkach choroba rozwija się w czasie kilku lat

Możliwe powikłania po obrzęku lipidowym

Jednym z powikłań, jakie mogą występować, jest obrzęk lipo-limfatyczny (tłuszczowo-limfatyczny). Może pojawić się wtedy, gdy w organizmie pacjenta dojdzie do ciężkiej komplikacji, jaką jest obrzęk limfatyczny drugiego stopnia. Na jego skutek dochodzi do kierunkowego pogorszenia się obrzęku lipidowego.

Obrzęk lipo-limfatyczny może powstawać wtedy, gdy obrzęk lipidowy jest nieleczony przez wiele lat – gdy układ limfatyczny nie jest odpowiednio udrażniany. Pod skórą gromadzony jest obrzęk o wysokiej zawartości białka, a to z kolei prowadzi do nadprodukcji kolagenu. Wszystko to może skutkować zgrubieniem tkanki (wcześniej miękkiej) oraz usztywnieniem naczyń limfatycznych. Zdolność naczyń do kurczenia się zostaje upośledzona, a transport limfy utrudniony. W konsekwencji obrzęk jeszcze bardziej się pogarsza i z czasem może prowadzić do dodatkowych opuchlizn w okolicach stóp. Skóra staje się grubsza i ma tendencje do fałdowania się, co z kolei prowadzi do utrudnień w podnoszeniu palców. Taki syndrom nosi nazwę objawu Stemmera.

Aby uniknąć podobnych powikłań, należy dbać o udrażnianie układu limfatycznego, podjąć odpowiednią, dobraną przez specjalistę terapię i stosować się do zaleceń lekarzy.

Udostępnij:

Pisali o nas

Pisali o nas